Stacje badawcze - Arktyka

Stacje Antarktyka =>

Stemple ze stacji badawczych zlokalizowanych na Arktyce i w pobliżu.

Poniżej alfabetyczna lista krajów, z których stacji badawczych posiadam stemple.

POLSKA
STANY ZJEDNOCZONE AMERYKI
SZWECJA


POLSKA

Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego – Polska - całoroczna polska stacja badawcza na Spitsbergenie, położona kilkaset metrów od brzegu Zatoki Białych Niedźwiedzi, wewnątrz fiordu Horsund, na południu wyspy Spitsbergen w archipelagu Svalbard. Stacja została założona w 1957 roku, a od roku 1978 działa całorocznie. Stację prowadzi Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Swoje badania prowadzi tam również Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Na terenie stacji znajduje się Latarnia Morska Hornsund. 
 

Stacja Polarna Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Calypsobyen – Polska - sezonowa polska stacja badawcza na Spitsbergenie, położona w południowej części Bellsundu. Stacja działa od 1986 roku. Mieści się w kilku zaadoptowanych do tego celu budynkach dawnej kompani NEC.  

Stacja Polarna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na Spitsbergenie – Polska - założona w 1975 roku stacja badawcza Uniwersytetu Mikołaja Kopernika znajdująca się w północno-zachodniej części Spitsbergenu w archipelagu Svalbard. Stacja jest usytuowana w północnej części nadmorskiej niziny Kaffiøyra, w rejonie Heggodden, około 150 metrów od brzegu morskiego, u podstawy moren czołowych lodowca Aavatsmarka.

Stacja Polarna im. Stanisława Baranowskiego Uniwersytetu Wrocławskiego na Spitsbergenie – Polska - założona w 1971 roku stacja badawcza Uniwersytetu Wrocławskiego znajdująca się w zachodniej części Spitsbergenu w archipelagu Svalbard. Stacja usytuowana jest na Ziemi Wedela Jarlsberga.

Stacja Polarna "Petuniabukta" Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Polska - sezonowa polska stacja badawcza na Spitsbergenie, położona nad Zatoką Petunia, w północnej części Billefjordu, w centralnej części wyspy Spitsbergen w archipelagu Svalbard. Pierwsza wyprawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Spitsbergen odbyła się w 1984 roku. Budowa stacji zakończyła się w 2011r, a w roku 2015 została przeniesiona na zachodnie wybrzeże Zatoki Petunia.


STANY ZJEDNOCZONE AMERYKI

Point Barrow (USA)
Point Barrow (Nuvuk, Przylądek Barrow) – półwysep na arktycznym wybrzeżu Alaski. Jest to najdalej w kierunku północnym wysunięty punkt Stanów Zjednoczonych (71°23′20″N, 156°28′45″W), położony 15 km na północ od miasta Barrow, odległy od bieguna północnego o 2078 km. Obecnie znajduje się tam stacja meteorologiczna.
 

 

 

 
SZWECJA

Abisko Scientific Research Station (ANS) - Szwecja - szwedzka stacja badawcza położona na południowym brzegu jeziora Torneträsk leży na skraju Parku Narodowego Abisko. Pierwsze stacje terenowe, pochodzą z 1903 r., ale oficjalna stacja była związana z Królewską Szwedzką Akademią Nauk od 1935 r. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz